Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri - Hastane Bilgi Sistemi
Sisomobile
example1

Hastaların sağlık kurum ve kuruluşlarında bekleme sürelerini azaltmak için hayatımızı kolaylaştıran bilgi teknolojilerinden en yüksek oranda yararlanmak gerektiği artık günümüzde tartışılmıyor bile. Hasta bekleme sürelerinin azaltılması için hastanın randevu alarak hastaneye gelmesi, hastanesini ve hekimini seçebilmesi, işlemlerini uzaktan yapabilmesi, sonuçlarını uzaktan izleyebilmesi büyük önem taşıyor.

Artık, sağlık yöneticilerinin yüzde 80'inin mobil iletişime daha fazla ihtiyaç duyuyor. Mobil uygulamaların kullanılması, manuel yöntemle yapılan işlemlere oranla yüzde 30 oranında medikal hatayı azaltıyorz. Mobilite ile hareket halinde çalışmalarını sürdüren sağlık çalışanları yaklaşık olarak günde 40 dakika kazanıyor.

Hekimin, hastanın bilgilerine anlık ve bütünlüklü olarak ulaşması, anlık veri girişini, istem ve işlemlerini uzaktan yapabilmesi, izleyebilmesi artık bir zorunluluk olduğu iyi biliniyor.

example1

Tıbbi hataların azaltılması, zaman kaynaklarının optimizasyonu, daha iyi klinik iş akışı, daha fazla güven ve maliyetlerin düzenlenmesi sağlık yöneticileri tarafından ilgi ile takip ediliyor.

Hastanın tedavi ve teşhis dışında hastanede geçirdiği gereksiz süreleri yok etmek, kaliteli bir sağlık hizmetinin hedefleri arasına giriyor. Bu nedenle elektronik sağlık kayıtlarına ulaşmak, kaliteli sağlık hizmeti üretmek için mutlaka mobil platformlardan destek almak ihtiyacı doğuyor. İnsan yaşamının saniyelerinin dahi önemli olduğu sağlık alanında mobilite hayat kurtarıcı olabiliyor.

Diğer taraftan, teknolojinin baş döndürücü hızla yaygınlaştığı günümüzde yaşlı ve yatağa bağımlı hastaların tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının, tetkik, tahlil ve tedavilerinin sağlık kuruluşları yerine kendi evi ve aile ortamında yapılabilmesi gerekiyor.

example1

Zamanın her geçen gün daha önemli hale gelmesiyle birlikte hız ve güvenlik sağlık hizmetinin var geçilmez gereksinmesi olarak karşımızda duruyor. Güvenli, gerçek zamanlı bilgi erişimini, çok noktadan veri girişini mobil olarak sağlamak sayısız avantajlar sağlıyor: hasta başında veri girişinin ve veriye ulaşımın sağlanması, iş süreçlerinin hızlandırılması, tıbbi hataların azaltılması, hasta güvenliğinin, çalışan güvenliğinin artırılması, hasta, hasta yakını ve çalışan memnuniyetinin artırılması, hızlı ve daha iyi bir karar alma sürecinin oluşturulması, daha etkin bir şekilde iletişim kurarak verimliliğin artırılması.

Hastaların tedavilerini alırken temel beklentileri; insancıl, doğru ve hızlı bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanmak oluyor. Sağlık hizmeti sunumunda kalite ise bu beklentileri bir üst aşamaya taşımak olarak tanımlanıyor. Kalite ve erişimin iyileşmesi iş süreçlerini de düzenleyerek bilgi teknolojileri ile bağlarını kuvvetlendiriyor. Mobilite, sağlık kuruluşlarındaki iş süreçlerini fiziksel sınırlarından kopararak özgürleştiriyor.

example1

Hayatımızın her alanında kendini hissettiren mobilite, her geçen gün daha da yerleşik hayata geçiyor. Gün geçtikçe zamanımız değerleniyor ve başarıya ulaşmanın yolu da zamanı etkin kullanmaktan geçiyor. Sağlık alanındaki kritik seviyeyi göz önüne aldığımızda zamanı etkin kullanmanın önemi on, belki de yüz kat artıyor. Hareket halindeyken bile bilgiye erişmek ve bu bilgilerle ilgili işlem yapabilmek gerekiyor. Bunun için cihazların, kablosuz altyapıların ve yazılımların gelişen sürece uyumlu olması bekleniyor. Dünyanın cep telefonu ihtiyacı bugün birçok elektronik cihaz ihtiyacından çok daha yüksek olduğu ve son 2 yılda smartphone adedindeki büyüme hızının ülkemizde %300 oranında gerçekleştiği uzmanların açıklamalarında yer alıyor. Uzmanların beklentileri arasında; 2011 yılı sonunda dokunmatik ekranların, mobil cihazların %75'inde olması, mobil cihazlarda dokunmatikliğin öne çıkması, mobil cihazların %85'inde mobil internet kullanımının gerçekleşmesi bulunuyor. Uzmanların beklentilerinin bugün için gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

example1

Artık masaüstü bilgisayarlardan, masaüstü yazılımlardan yapılan işlemleri akıllı PDA'lar ve cep telefonları üzerinden de yapmaya olanak tanıyan ve her yerden erişimi mümkün kılan genişbant teknolojiler, mobil uygulamalar ve platformlar mevcut. 3G internet bağlantısıyla GSM operatörleri mobilite alanında başarılı uygulamaların sayısının artışına neden olmuş durumda.

Sisomobile, Mobil Sistemler MCA (Medikal Klinik Asistan) Tablet PC Uygulaması:

Hekimler ve hemşireler, hasta bilgilerine, elektronik sağlık kayıtlarına tablet PC ile anlık olarak erişebiliyor. Ergonomik olarak tasarımlandırılan cihazlar, hafifliği ile kolaylıkla istenilen yere taşınabiliyor. Üzerinde fan bulunmaması başta yoğun bakım ve ameliyathane olmak üzere hastane ortamındaki güvenlik ve hijyen gereksinimini sağlıyor. Dezenfekte etmek için silinmeye ve kolay temizlenmeye uygun özelliklere ve dayanıklılığa sahip bulunuyor.

Tablet PC üzerindeki sayısal kalemle hızlı ve kolay veri girişi sağlanıyor. Yapılacak işlemler dokunmatik ekrandan seçilerek kısa sürede gerçekleştiriliyor. El yazısı ile girilen veriler, tutulan notlar anında elektronik ortama dönüştürülerek SisoHBYS'ye kaydediliyor. Tablet PC'nin kamerası ile hastanın şikayetçi olduğu bölgenin, yaranın vb görüntüsü alarak yara takibi yapılabiliyor.

iPhone/iPod Touch Uygulamaları:

example1

Bir smart phone uygulaması olan iPhone Uygulaması'ndaki çalışma kurgusu; uzaktan hasta bilgilerini, elektronik sağlık kayıtlarını sorgulama esasına dayanıyor. iPhone ekranının büyüklüğünün veri girişine uygun olmaması nedeniyle veri girişi yerine sorgulama özelliği tercih ediliyor.

Sisomobile iPhone Uygulaması ile hekimler, zaman ve mekandan bağımsız olarak yatan hastalarının bilgilerine anlık ve bütünlüklü olarak ulaşıp sorgulama yapabiliyor. Hastanın tedavisi boyunca yapılan teşhis ve tedaviye yönelik tüm işlemleri izleyerek hasta başında olmadan da SisoHBYS'ye hızlı, kolay ve güvenli olarak ulaşabiliyor.

Uygulamada; hekim order, laboratuvar, radyoloji, tetkik gözlem ve PACS vb işlemleri elektronik ortamda mobil olarak üretiliyor. iPhone'nun 3G desteği, yüksek işlemci gücü ile hızlı internet ve dosya transferi sayesinde bilgilerin ayrıntılarına kadar erişim sağlanıyor. Hastaların yüksek dosya boyutundaki PACS görüntüleri ve çok sayıdaki tetkik sonuç bilgisi dahi kısa süre içinde görüntüleniyor. Uygulamanın browser üzerinden internete açılma şeklinde değil de bir iPhone uygulaması şeklinde çalışması nedeniyle yüksek hız kapasitesine ulaşılıyor.

example1

Çok noktadan dokunma algılayabilen ekran, geçişlerde kullanılan yumuşak efektlere özgü tasarımlanmış kullanıcı dostu yazılım arayüzleri ile destekleniyor. Yüksek çözünürlüklü retina ekran sayesinde metinler keskin, resimler, nesneler net olarak görüntüleniyor. iPhone uygulama yazılımı animasyonlu akıllı grafik içerikleri ile görselleştiriliyor.

Sisteme wi-fi bağlantısı ile bağlanan iPod Touch da entegre çalışabiliyor. iPod Touch, iPad, iPhone cihazlarına göre daha ekonomik bir çözüm sunuyor.

Sisomobile iPhone Uygulaması'na giriş yapıldığında login ekranında uygulamanın kullanıma açık olduğu hastanelerin listesi görüntüleniyor. Hastane seçiminden sonra kullanıcı tanımına göre arayüze ulaşılıyor. İşlemler arayüzünde hasta takip işlemleri ve istatistiksel bilgilere erişilebilecek girişler bulunuyor. Kullanıcı hastane yöneticisi olarak tanımlanmış ise hasta takip işlemleri ile birlikte istatistiksel bilgi sorgulama seçeneği görüntüleniyor. Hastane yöneticileri, Kurumlara Göre Başvuru Sayıları, Yatak Durumu, Radyoloji Verileri, Randevu Verileri, Heyet verileri gibi istatistikleri, istenen tarih aralıklarında sorgulayabiliyor. Hasta takip işlemlerinde, hastaların tıbbi öyküleri, yaşam bulgu değerleri, tetkik gözlem ve mobil PACS görüntüleri sorgulanabiliyor.

PadUygulaması:

example1

Kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanmış, esnek, sade tablet arayüzüne sahip iPad, iPhone gibi büyük ölçekte kurumsal uygulamaları destekleyebilen bir tablet PC platformu oluşturuyor. Web ya da desktop kullanıcı arayüzünü kısmen daha küçük bir ekrana uygun hale getirerek taşınabilirlik özellikleri, dokunmatik geniş ekranı, dikey ve yatay kullanım vb özellikleri ile verimlilik yaratıyor.

Smart phone ve laptop arasında bir ürün olan iPad üzerinde App Store'dan ücretsiz olarak indirilebilen Sisomobile uygulama yazılımı sağlık çözümü sunuyor. 3G ve wi-fi teknolojisi ile bağlantı kuran iPhone ve iPad uygulaması içeriklerine kullanıcı adı ve şifre ile ulaşılıyor.

Sistem yatan hastaların tedavi takiplerinin ve işlemlerinin yapılabilmesi için kurgulandığı için, ekranının büyüklüğünün veri girişine uygun olması nedeniyle sorgulama özelliği ile birlikte veri girişi işlevi de yürütülüyor.

example1

Sisomobile iPad Uygulaması'yla hekimler, zaman ve mekandan bağımsız olarak yatan hastalarının bilgilerine anlık ve bütünlüklü olarak ulaşıp, istem ve istek yapabiliyor, veri girişi gerçekleşebiliyor. Veri girişinde iPad'ın akıllı klavyesi, arama penceresi, hızlı ve doğru veri girişine yardımcı oluyor. Mobil veri girişi ile teşhis, tedavi ve takip süreçlerini elektronik ortama taşıyarak, elektronik sağlık kayıtlarının daha hızlı girilmesini ve hastanın başucundan gerçek zamanlı sorgulanabilmesini sağlıyor.

Uygulamada, hekim order, konsültasyon, laboratuvar, radyoloji, tetkik gözlem, tetkik istem ve PACS vb işlemler elektronik ortamda mobil olarak üretiliyor. Hastane yöneticileri hastane ortamından ya da hastane dışından hastane istatistiklerini istedikleri tarih aralıklarında sorgulayabiliyor. Sorgulanan bilgiler animasyonlu grafiksel öğelerle raporlanıyor. Hekimler, PACS görüntülerine ve çok sayıdaki tetkik sonuç bilgisine, Sisomobile iPad Uygulama yazılımı ile kısa süre içinde ulaşabiliyor.

Sisomobile Uygulamalarının ortak fayda analizi;

example1

Hasta işlemleri, istemler, sorgulamalar zaman kaybetmeden, hızlı bir şekilde yapılıyor. Her uygulamanın, isteğin, verinin anlık olarak SisoHBYS'ye yazılmasıyla veri kaybı önleniyor. Verilerin, ortak veri tabanına kayıt edilmesi, hem masaüstü yazılımlardan, hem de mobil platformlardan eş zamanlı olarak hasta bilgilerine ulaşılabilmesini sağlıyor. Kağıt ortamda yapılan işlemin kimin tarafından yapıldığının bilinmemesi, yazının okunamaması, yanlış okunması gibi hatalar azaltılıp, doğru veri girişi oranı artırılıyor. Verinin zamanında, anlık ve doğru bir şekilde kayıt altına alınması ve izlenmesi, veri girişi sırasında, dikkatsizlik, unutkanlık, bilgi eksikliği gibi nedenlerle oluşabilecek bilgi eksikliklerini önlüyor. Hekimlerin hareketliliklerini artırarak verimliliklerini artırıyor. Hekimlerin ve hemşirelerin zaman kayıplarının önleyerek, hasta bakım ve tedavisi için daha fazla zaman ayırmalarını sağlıyor. Zaman kaynaklarının optimizasyonu, daha iyi klinik iş akışını sağlıyor. Sağlık profesyonellerine yüksek oprerasyonel etkinlik sağlıyor. Doğru teşhis ve tedavi oranını artırarak hasta takibini ve bilginin yönetilmesini etkili hale getiriyor. Bilgiye erişim, yorumlama, medikal hata yapma olasılığı ve karar verme süreçleri azalırken, hizmet sunum süreleri, hizmet kalitesi ve hasta güvenliği artıyor. Sağlıklı veri oluşturma ve karar verme süreci sağlıyor. Konsültasyon işlemlerinin mobil ortamda yapılması, tanı ve teşhislerde daha doğru sonuçlar elde edilmesini sağlayarak, sonuçları yorumlama ve raporlama süresini hızlandırıyor.

APP STORE'dan Nasıl Kurulur?

Sisoft iPad ve iPhone uygulamalarını indirmek için öncelikle "Apple Store" a giriş yapılması gerekir. Apple Store'un "Arama" kısmına "Sisoft" yazıldığında doğrudan uygulamanın indirileceği bölüme yönlendirilir. Buradan "İndir" butonuna tıklandığınında uygulama cihaza yüklenir.

Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri - Hastane Bilgi Sistemi

Bu web sitesi sadece işlem güvenliği amaçlı çerez kullanmaktadır. Bu web sitesini kullanarak bu çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha Fazlası için Çerez Politikamızı Okuyun.

|